Element ubioru, jakim są spodenki rowerowe, mają bardzo duży wpływ na komfort treningu i jazdy. To bardzo ważny element ubioru, a co za tym idzie – wyposażenia każdego szanującego się kolarza. Spodenki, które przeznaczone są do jazdy na rowerze, mogą znacząco wpłynąć na efektywność i wyniki, jakie chcemy osiągnąć. Czym powinny cechować się dobre spodenki na rower, które spełnią nasze oczekiwania, poprawią efektywności i zapewnią komfort podczas użytkowania? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Powinny być one uszyte tak, by przylegały do ciała, co sprawi, że jest się wówczas bardziej aerodynamicznym. Materiał powinien być oddychający, a szwy wykonane na płasko co pozwoli zapobiegać wszelkiego rodzaju otarciom. Silikonowe wykończenia nogawek zapobiegną zsuwaniu się materiału i podwijaniu się go. To również poprawi komfort naszej jazdy i sprawi, że spodenki pozostaną na swoim miejscu.

Spodenki z wkładką żelową

Ważnym elementem przy wyborze spodenek rowerowych jest upewnienie się, że posiadają one wkładkę żelową. Czym jest owa wkładka? To udogodnienie, które zapobiega otarciom i bólowi podczas długotrwałego siedzenia na rowerowym siodełku. Dobra wkładka żelowa wykonana jest z materiału, który amortyzuje wstrząsy i znacznie poprawia komfort jazdy. Powinna również mieć właściwości bakteriobójcze, aby zapobiegać powstawaniu przykrych zapachów, oraz nie pozwalać na rozwijanie się bakterii i grzybów.

Jaka długość spodni jest odpowiednia?

Zanim zakupimy spodnie do jazdy na rowerze zadajemy, sobie pytanie: jaki wariant lepiej wybrać? Spodenki z krótkimi nogawkami, czy może jednak takie, które posiadają długi krój? Najlepiej dopasować swój ubiór do prywatnych preferencji i do panującej aktualnie pogody. Na wiosnę i lato oczywiście najlepiej sprawdzą się modele z krótką nogawką, natomiast podczas kapryśnej jesieni i dokuczliwej zimy warto zaopatrzyć się w długie spodenki, by uniknąć odmrożeń i innych przykrych skutków związanych z chłodem i niską temperaturą.