Prowadzenie pojazdu wymaga stosowania się do zasad, które wpływają na bezpieczeństwo podróżnych. Szczególne względy bezpieczeństwa dotyczą przewozu dzieci. Są one regulowane przepisami, których nieprzestrzeganie oznacza nałożenie sankcji. Polskie prawo nakazuje przewożenie dzieci w fotelikach. Jest to przepis obowiązujący od wielu lat. Policjanci podczas rutynowej kontroli pojazdu sprawdzają czy dzieci są przewożone w bezpieczny sposób. W przeciwnym razie na kierowcę mogą zostać nałożone punkty karne oraz mandat. Strata materialna, choć dotkliwa dla portfela i tak jest niewspółmierna z tym, co można stracić poprzez nierozsądną jazdę i niestosowanie się do zasad. Przepisy mówią wprost w jaki sposób należy wozić swoje pociechy i od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika. Aktualne przepisy zakładają, iż nie wiek, ale wzrost jest najważniejszym kryterium w tej kwestii. Dzieci do 150 cm wzrostu muszą być wożone w foteliku. Dodatkowym zabezpieczeniem podczas jazdy są oczywiście pasy, których zapinanie obowiązuje wszystkich. Wyjątkiem są osoby zwolnione z takich przyczyn, jak chociażby zaawansowana ciąża. Więcej informacji można uzyskać na stronie https://cuk.pl/porady/przewoz-dzieci-w-samochodzie-do-kiedy-musi-byc-w-foteliku-aktualne-przepisy.

Fotelik dla dziecka czyli bezpieczeństwo na co dzień

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym wymaga także wyłączenia poduszki powietrznej. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy dziecko siedzi z przodu. Najmłodsze dzieci są przewożone w specjalnych fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy. Większe pociechy jadą przodem. Większe dzieci mogą zmienić fotelik na podstawkę. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że całkowita rezygnacja z tego typu zabezpieczeń następuje dopiero w momencie, gdy dziecko osiągnie 150 cm wzrostu. Fotelik musi być dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Warto pamiętać, że przewożenie dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami wpływa na ich bezpieczeństwo podczas jazdy i nam samym daje spokój podczas podróży. Mamy pewność, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby  zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń zdrowia lub życia naszych podopiecznych.